FCSB-Botoșani 0-2. Primul eșec al bucureștenilor în acest sezon

FC Botoșani a învins în deplasare pe FCSB cu 2-0, în epilogul etapei a treia din Liga I. Partida s-a disputat la Pitești, unde FCSB joacă meciurile de pe teren propriu în campionat în startul sezonului. Este prima victorie înregistrată vreodată de FC Botoșani în duelurile cu FCSB. Anterior, în 13 meciuri oficiale, 12 în campionat și unul în Cupa Ligii, FCSB înregistrase 11 victorii, iar două meciuri se încheiaseră la egalitate.

FCSB l-a pierdut pe Dennis Man încă din minutul 13, mijlocașul accidentându-se și fiind înlocuit cu Bălașa. În minutul 18, Răzvan Andronic a deschis scorul din pasa lui Ashkovski. Mijlocașul în vârstă de 19 ani a marcat primul gol în Liga I. Oaspeții au dublat diferența în minutul 40, prin francezul Hervin Ongenda, în urma unui contraatac. În minutul 51, Coman i-a pasat lui Tănase care a rămas singur cu Pap, dar a trimis pe lângă poartă. Ashkovski a scăpat la rândul său singur cu Vlad, în minutul 63, dar a șutat mult peste transversală. În minutul 78, Coman a șutat din șase metri, dar Pap a respins în corner.

În clasament, FC Botoșani a urcat pe locul 3, cu șapte puncte. FCSB se află pe locul 8, cu patru puncte.

În etapa următoare, FCSB înfruntă în deplasare pe Astra, iar FC Botoșani joacă acasă cu Gaz Metan. Până atunci, FCSB dispută returul cu Alașkert din Liga Europa.

FCSB – FC Botoșani 0-2 (0-2)
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești)
Goluri: Andronic 18, Ongenda 40
FCSB: Vlad – Popescu, Planici, Cristea, Salomao (Belu-Iordache 46) – Vînă, Filip, Oaidă – Man (Bălaşa 16 / Moutinho 61), Tănase, Coman. Antrenor: Bogdan Andone.
FC Botoşani: Pap (Hankic 68) – Haruţ, Miron, Chindriş, Soiledis – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Ongenda, Ofosu (Piţian 82) – Andronic (Holzmann 74). Antrenor: Marius Croitoru.
Cartonaşe galbene: Moutinho 71,Oaidă 90 / Papa 42.
Arbitru: Lucian Rusandu (Râmnicu Vâlcea).