Viitorul-Hermannstadt 3-2. Constănțenii revin în fruntea clasamentului

Viitorul Constanța a învins acasă pe FC Hermannstadt cu 3-2, într-un meci din etapa a treia a Ligii I. Viitorul are punctaj maxim după trei etape, la fel ca Universitatea Craiova, dar echipa lui Gheorghe Hagi conduce ierarhia, cu un golaveraj mai bun.

Prima mare ocazie de gol a aparținut oaspeților, Tordai parând șutul lui Jo Santos din lovitură liberă, din minutul 34. Viitorul a deschis scorul la șase minute după pauză, după un corner. Eric a executat, Ghiță a deviat cu capul, iar Bogdan Țîru a împins mingea în plasă. Țîru marcase două goluri în urmă cu trei zile, la Gent, în Liga Europa, dar în campionat nu mai înscrisese din august 2016. Eric a dublat diferența, din pasa lui Calcan, reușind al treilea său gol în acest sezon și al 62-lea din carieră în Liga I. Yazalde a redus din diferență, cu un lob, după ce Tordai respinsese șutul lui Mățel. Portughezul a marcat primul său gol pentru Hermannstadt, echipă la care a venit în această vară, de la Gaz Metan. Andrei Ciobanu a refăcut ecartul de două goluri cu un șut în forță din lovitură liberă, iar în minutul 89 Ionuț Stoica a stabilit scorul final cu un călcâi spectaculos, din săritură.

În clasament, Viitorul se află pe prima poziție, cu nouă puncte. Hermannstadt ocupă locul 12, fără vreun punct.

În etapa următoare, Viitorul înfruntă în deplasare pe Sepsi, iar Hermannstadt primește vizita Universității Craiova. Până atunci, Viitorul dispută returul cu Gent din Liga Europa.

Viitorul Constanța – FC Hermannstadt 3-2 (0-0)
Stadion: Central (Ovidiu)
Goluri: Țîru 51, Eric 63, Ciobanu 80 / Yazalde 75, Stoica 89
Viitorul: Tordai – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu (Houri 51) – Eric, Ganea (Drăguş 38), Calcan (Dulca 73). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Hermannstadt: Figueiredo – Măţel, Viera, Stoica, Opruţ – Buzan (Yazalde 62), Romario – Petrescu, Jo Santos, Caiado (Tsoumou 85) – Debeljuh (Blănaru 62). Antrenor: Constantin Enache.
Cartonaşe galbene: Boboc 90 / Caiado 16, Buzan 36.
Arbitru: Radu Petrescu (București).