CFR Cluj-Dinamo 1-0. Dinamo rămâne fără punct și fără gol marcat în acest sezon

CFR Cluj a învins acasă pe Dinamo București cu 1-0, într-un meci din etapa a treia a Ligii I. Campioana a urcat pe primul loc în clasament, în vreme ce Dinamo rămâne ultima, fără vreun punct și fără vreun gol marcat în acest sezon. Dinamo a fost condusă de pe bancă la acest meci de antrenorul secund Sebastian Moga, principalul Eugen Neagoe lipsind din cauza problemelor de sănătate.

În minutul 16, fostul dinamovist Valentin Costache a șutat din careu, dar Piscitelli a respins în corner. Ocazie mare pentru gazde în minutul 21. Sin și Piscitelli nu se înțeleg la o minge în careu, balonul ajunge la Luis Aurelio care caută poarta dintr-un unghi închis și șutează alături. În minutul 48, tot Luis Aurelio șutează, iar Piscitelli respinge în corner. În minutul următor, portarul dinamovist parează și șutul lui Omrani. Fanionul se ridicase greșit de la margine pentru un ofsaid inexistent. CFR continuă să rateze, Costache șutând alături în minutul 64, din centrul careului. Prima minge a dinamoviștilor pe poarta adversă a venit în minutul 77 când Răuță a trimis cu capul o boltă, dar Arlauskis a prins fără probleme. În minutul 80, Filip ridică prea sus un picior în careu și îl lovește pe Cestor, iar clujenii primesc un penalti transformat de Billel Omrani. Francezul este la primul gol în campionat în acest sezon, dar al cincilea per total, după cele patru din preliminariile Ligii Campionilor. CFR încheie meciul cu un jucător mai puțin pe teren, Mailat fiind eliminat pe final.

În minutul 21, jocul a fost întrerupt câteva minute după ce fani ai lui Dinamo au aruncat cu petarde pe gazon. Galeria dinamovistă nu a avut dreptul de a intra la acest meci, fanii echipei bucureștene având o interdicție la cinci meciuri în deplasare ale lui Dinamo după incidentele de la Ovidiu. Însă aproximativ 500 de suporteri „alb-roșii” au intrat în tribune deoarece nu aveau însemnele clubului.

În clasament, CFR este pe primul loc, cu șapte puncte, iar Dinamo este 14, fără vreun punct.

În etapa viitoare, cele două echipe înfruntă nou-promovate. CFR joacă în deplasare cu Chindia, iar Dinamo primește vizita echipei Academica Clinceni. Până atunci, CFR dispută returul cu Maccabi Tel Aviv din Liga Campionilor.

CFR Cluj – Dinamo București 1-0 (0-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Spectatori: 5.000
Gol: Omrani 83-pen
CFR Cluj: Arlauskis – Butean, Mureşan, Cestor, Peteleu – Hoban, Itu (Omrani 46), Luis Aurelio – Pereira (Mailat 63), Costache, Păun-Alexandru (Burcă 90). Antrenor: Dan Petrescu.
Dinamo: Piscitelli – Moura, Bejan, Grigore, Sin – Mrzljak (Bru 46), Răuţă, Filip (Popa 85) – Sorescu, Montini, Moldoveanu (Mihaiu 78). Antrenor secund: Sebastian Moga.
Cartonaşe galbene: Arlauskis 11, Costache 60, Hoban 66, Mailat 73, 89.
Cartonaş roşu: Mailat 89.
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti).