Voluntari-Astra 1-2. Prima victorie a giurgiuvenilor în noul sezon

Astra Giurgiu a învins în deplasare pe FC Voluntari cu 2-1, în etapa a treia din Liga I. Astra a reușit primul succes din acest sezon, după un singur punct în primele două etape. Victoria a coincis cu prima partidă a lui Dan Alexa pe banca giurgiuvenilor, tehnicianul fiind suspendat în primele două etape și urmărind meciurile din tribună.

Echipa ilfoveană a deschis scorul în minutul 10 prin Mihai Căpăţînă, la prima reușită din acest sezon, după o pasă a lui Ion Gheorghe. Denis Alibec a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, după o gafă a lui Mitrev. Iar Valentin Gheorghe a înscris golul victoriei, după o pasă a lui Florentin Matei. Valentin Gheorghe este la al doilea gol din acest sezon.

În clasament, Astra a urcat pe locul 8, cu patru puncte, iar FC Voluntari se află pe locul 11, cu un punct.

În etapa următoare, FC Voluntari joacă tot acasă, cu Poli Iași, iar Astra înfruntă pe teren propriu pe FCSB.

FC Voluntari – Astra Giurgiu 1-2 (1-1)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Spectatori: 1.000
Goluri: Căpățînă 10 / Alibec 42, V.Gheorghe 56
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, Gorobsov – Costin (Deac 60), Laïdouni (Popadiuc 72), Gheorghe – Papazoglou. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Astra: Kitanov – Graur, Graovac, Dima, Radunovici – Gheorghe, Simion, Crepulja (Biceanu 77) – Bègue (Moise 78), Alibec, Matei (Răduţ 69). Antrenor: Dan Alexa.
Cartonaşe galbene: Laïdouni 12 / Dima 64, Crepulja 75, Graovac 90+2, Kitanov 90+2.
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti).