Poli Iași-Clinceni 2-0. Ieșenii devin lideri, Academica pierde al treilea meci la rând

Politehnica Iași a învins acasă pe Academica Clinceni cu 2-0, în prologul etapei a treia din Liga I. Ieșenii au bifat al doilea succes la rând în campionat și sunt neînvinși în startul sezonului, urcând pe primul loc în clasament. De cealaltă parte, Academica rămâne fără vreun punct în startul sezonului.

Primul șut pe poartă a venit abia în minutul 30 când Vâlceanu a prins mingea trimisă de Horșia. Două minute mai târziu, Rusu a respins în corner șutul lui Dobrescu de la 20 de metri. Iar Vâlceanu a intervenit la șutul spre vinclu al lui Breeveld din minutul 34. Ovidiu Horșia a deschis scorul la doar două minute după pauză, cu un șut din careu, din pasa lui Bălan. Mijlocașul în vârstă de 18 ani a înscris primul său gol în Liga I. Horșia a jucat la Clinceni în sezonul precedent, împrumutat de la FCSB care acum l-a trimis la Poli. Breeveld a șutat din marginea careului mic în minutul 55, dar Vâlceanu a fost la post. În minutul 76, Platini a fost faultat în careu de Chatziterzoglu, iar Adrian Bălan a transformat penaltiul acordat, marcând primul său gol pentru Poli, echipă la care a venit de la FC Voluntari în această vară. În ultimul minut de joc, Barbu a șutat din lovitură liberă, dar Rusu a intervenit decisiv.

În clasament, Poli Iași se află pe primul loc, cu șapte puncte. Academica Clinceni ocupă locul 13, fără vreun punct.

În etapa viitoare, Poli Iași înfruntă în deplasare pe FC Voluntari, iar Academica joacă tot în deplasare, cu Dinamo.

Politehnica Iași – Academica Clinceni 2-0 (0-0)
Stadion: Emil Alexandrescu (Iași)
Goluri: Horșia 47, Bălan 78-pen
Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panţîru – Breeveld (Mihalache 65), Passaglia – Danale (Platini 46), Loshaj, Horşia – Bălan (Cristea 80). Antrenor: Mihai Teja.
Academica Clinceni: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglu, Patriche, Dobrescu – Şut, Paţurcă (Pîrvulescu 54) – Vojtus (Nsiah 62), Olariu (Barbu 68), Dumitru – Buziuc. Antrenor: Ilie Poenaru.
Cartonaşe galbene: Diallo 89 / Chatziterzoglu 52.
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea).