Sepsi-FCSB 0-0. Primul pas greșit al bucureștenilor sub conducerea lui Andone

Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB au încheiat la egalitate, scor 0-0, în epilogul etapei a doua din Liga I. Este prima partidă pe care FCSB nu o câștigă, de la venirea antrenorului Bogdan Andone.

Sepsi a dominat startul meciului, dar Carnat în două rânduri și Hamed au ratat din poziții favorabile. În minutul 34, FCSB a avut o bară, la șutul lui Vînă din pasa lui Hora. La faza următoare, Carnat a scăpat singur cu Bălgrădean, dar a trimis pe lângă poartă. În minutul 64, Coman a șutat din lovitură liberă, însă Niczuly a prins. Portarul gazdelor a intervenit decisiv și în minutul 69, în fața aceluiași Coman. Iar în minutul 88, tot Coman, lansat de Salomao, a trimis în plasa laterală.

În clasament, FCSB se află pe locul 6, cu patru puncte, iar Sepsi ocupă locul 8, cu două puncte.

În etapa următoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe Gaz Metan, iar FCSB întâlnește acasă pe FC Botoșani. Până atunci, FCSB dispută în deplasare prima manșă a duelului cu Alașkert din turul doi preliminar al Ligii Europa.

Sepsi Sfântu Gheorghe – FCSB 0-0
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Barisici, Tincu, Ştefan – Hamed (Simonovski 67), Fülöp (Velev 61), Vaşvari, Flores (Ştefănescu 90+4), Konongo – Carnat. Antrenor: Lazslo Csaba.
FCSB: Bălgrădean – Popescu, Cristea, Planici, Bălaşa (Nedelcu 46) – Vînă, Filip, Oaidă (Salomao 71) – Man (Coman 46), Hora, Tănase. Antrenor: Bogdan Andone.
Cartonaşe galbene: Velev 86, Niczuly 90+4
Arbitru: Iulian Călin (Pitești).