Dinamo-U.Craiova 0-2. Fotbalul a trecut pe planul secund după ce Neagoe a leșinat

Universitatea Craiova a învins în deplasare cu 2-0 pe Dinamo, în etapa a doua a Ligii I, meci disputat pe Arena Națională din București. Însă cel mai important moment al partidei nu a avut legătură cu fotbalul. În minutul 24, antrenorul lui Dinamo, Eugen Neagoe, a leșinat, ambulanța făcându-și apariția lângă banca bucureștenilor. Meciul a fost întrerupt aproximativ 15 minute, Neagoe primind îngrijiri medicale direct în ambulanță, apoi fiind transportat la Spitalul de Urgență. Conform clubului bucureștean, Neagoe este conștient, dar va rămâne internat în spital.

U.Craiova a deschis scorul în minutul 36, prin Cristian Bărbuț cu un șut din careu, mingea fiind deviată de Popescu și strecurându-se pe sub Piscitelli. În minutul 66, Ivanov a șutat de la distanță, Piscitelli a respins în față, iar Mihai Roman a reluat în plasă cu capul, marcând primul său gol pentru U.Craiova, în Liga I.

În clasament, U.Craiova urcă pe locul 2, cu șase puncte, având însă golaveraj mai slab față de liderul Viitorul. Dinamo rămâne pe ultimul loc, fără vreun punct, fără gol marcat în două etape și cu șapte goluri încasate.

În etapa a treia, Dinamo înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar U.Craiova primește vizita Chindiei Târgoviște. Până atunci, craiovenii întâlnesc în deplasare pe Honved Budapesta, în prima manșă din turul doi preliminar al Ligii Europa.

Dinamo București – Universitatea Craiova 0-2 (0-1)
Stadion: Arena Națională (București)
Goluri: Bărbuț 36, Roman 66.
Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Sin – Mrzljak, Răuţă – Creţu (Moldoveanu 61), Bru (Filip 68), Montini – Popa (Sorescu 46). Antrenor: Eugen Neagoe.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Borţa (Vlădoiu 57), Martic, Acka, Bancu – Ivanov, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Roman (Fortes 80), Baiaram (Vătăjelu 46). Antrenor: Corneliu Papură.
Cartonaşe galbene: Sin 7, Răuţă 78, Popescu 86 / Bărbuț 14, Acka 67.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).