Botoșani-Voluntari 4-1. Prima victorie din cariera de antrenor a lui Croitoru

FC Botoșani a învins acasă pe FC Voluntari cu 4-1, într-un meci din etapa a doua a Ligii I. În prima etapă, ambele echipe înregistraseră remize, astfel că pentru moldoveni, este primul succes stagional. De asemenea, pentru antrenorul botoșănenilor, Marius Croitoru, este prima victorie din cariera de antrenor, începută chiar la echipa moldavă. Ilfovenii au condus la Botoșani, dar gazdele au revenit și au câștigat categoric. Este a șasea victorie la rând pe teren propriu pentru FC Botoșani în meciurile directe.

FC Voluntari a primit penalti în minutul 11 după duelul din careu dintre Soiledis și Cristian Costin. Aissa Laïdouni a transformat lovitura de pedeapsă acordată. În minutul 20, George Miron a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. Șapte minute mai târziu, gazdele au trecut în avantaj, după autogolul lui Balaur. La un sfert de oră după pauză, macedoneanul Stefan Ashkovski, venit în această vară de la Slavia Sofia, a înscris primul său gol în Liga I. Iar în ultimul minut de joc, albanezul Enriko Papa a stabilit scorul final cu un șut de la 25 de metri.

În clasament, FC Botoșani a urcat pe locul 2, cu patru puncte, iar FC Voluntari a coborât pe locul 11, cu un singur punct.

În etapa a treia, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe FCSB, iar FC Voluntari întâlnește acasă pe Astra.

FC Botoșani – FC Voluntari 4-1 (2-1)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Spectatori: 4.200
Goluri: Miron 20, Balaur 27-autogol, Ashkovski 61, Papa 90 / Laïdouni 12-penalti
FC Botoșani: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Soiledis – Papa, Rodriguez – Golofca, Ongenda (Pițian 82), Ashkovski (Cimpanu 73) – Ofosu (Corban 85). Antrenor: Marius Croitoru.
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaș, Vlad – Costin, Gorobsov (Mihalcea 73), Laïdouni, Căpățînă (Belahmeur 62) – Gheorghe, Deac (Stoica 82). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonașe galbene: Miron 14, Soiledis 68, Chindriș 81 / Balaur 62
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov).