Hermannstadt-Gaz Metan 0-2. Medieșenii câștigă derbiul Sibiului, meci cu doi eliminați

Gaz Metan Mediaș a învins în deplasare pe FC Hermannstadt cu 2-0, în meciul care deschide etapa a doua a Ligii I. Partida a avut loc la Târgu Mureș, unde Hermannstadt dispută jocurile de pe teren propriu în startul sezonului. A fost al cincilea episod în Liga I al derbiului județului Sibiu și a patra oară când una dintre echipe câștigă în deplasare. Medieșenii au reușit și un succes pe teren propriu.

Prima mare ocazie de gol a venit abia în minutul 36 când Cordea a executat un corner, Dandea a reluat spre poartă, dar Pleșca a prins. În finalul primei reprize, Hermannstadt a rămas în zece jucători, Cordea văzând direct cartonașul roșu după o intrare cu talpa asupra lui Neluț Roșu. În minutul 47, Buzan l-a faultat pe Crețu în careu, iar Marius Constantin a transformat penaltiul acordat. În minutul 71, Olaru i-a pasat lui Nasser Chamed, iar mijlocașul din Insulele Comore a dublat diferența. În minutul 84, Dâlbea a fost de asemenea eliminat, pentru două cartonașe galbene.

Gaz Metan are patru puncte în clasament și urcă provizoriu pe primul loc. Hermannstadt nu are vreun punct și coboară pe locul 13.

În etapa a treia, Hermannstadt înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar Gaz Metan joacă acasă cu Sepsi.

FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș 0-2 (0-1)
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureș)
Goluri: Constantin 49-pen, Chamed 71
Hermannstadt: Novo – Mățel, Dandea, Luchin, Tătar – Cordea, Dumitriu, Dâlbea, Caiado (Petrescu 49) – Buzan (Sîntean 50), Tsoumou (Debeljuh 75). Antrenor: Costel Enache.
Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Constantin, Larie, Cikarski – Droppa, Roșu – Ely Fernandes (Chamed 57), Olaru, Drăghici (Sanoh 63) – Buș (Popa 81). Antrenor: Edi Iordănescu.
Cartonașe galbene: Buzan 29, Caiado 40, Sîntean 60, Dâlbea 61, 84, Tătar 74, Luchin 90+2 / Larie 25, Crețu 38, Cikarski 58, Sanoh 90+2
Cartonașe roșii: Cordea 45+1, Dâlbea 84
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova).