CFR Cluj trece de Astana și se califică în turul doi preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Campionilor după victoria cu 3-2 la general contra echipei kazahe FC Astana. Asiaticii se impuseseră în tur cu 1-0, dar campioana României a câștigat returul de pe teren propriu cu 3-1.

Astana a deschis scorul în meciul de la Cluj-Napoca, prin Roman Murtazaev, cu un șut de la aproximativ 25 de metri. CFR a avut o bară în minutul 9, la un șut al lui Rondon, și a egalat în minutul următor când Djokovici a centrat din dreapta, iar Billel Omrani a marcat cu capul. În minutul 26, Omrani a făcut dubla, șutul său din interiorul careului fiind deviat de Postnikov în poartă. Vinicius a înscris un gol în minutul 43, anulat însă pentru ofsaid.

În startul reprizei secunde, Djokovici a avut două ocazii mari, mai întâi șutul său din minutul 49 fiind respins de Eric, apoi croatul a trimis pe lângă poartă din centrul careului, în minutul 55. În minutul 73, Susici a centrat, Beisebekov a deviat, iar Omrani a reușit tripla, trimițând în plasă cu călcâiul. Astana putea obține calificarea în minutul 90+4, dar Janga a trimis direct în Arlauskis din patru metri.

În turul doi preliminar, CFR Cluj va înfrunta campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. Prima manșă este programată la Cluj-Napoca pe 23 sau 24 iulie, iar returul are loc la Tel Aviv, pe 30 sau 31 iulie.

CFR Cluj – FC Astana 3-1 (2-1)