CFR Cluj-Poli Iași 1-1. Clujenii rămân fără victorie în startul sezonului

CFR Cluj și Politehnica Iași au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa de debut a noului sezon din Liga I. Pentru clujeni, a fost al treilea meci jucat în acest sezon, precedentele două fiind înfrângeri, în Supercupa României și în prima manșă din turul întâi preliminar al Ligii Campionilor. Pentru ieșeni, a fost primul meci sub conducerea antrenorului Mihai Teja care este neînvins în partide contra clujenilor.

Ciprian Deac a deschis scorul, la jumătatea primei reprize, după o centrare a lui Camora. În minutul 62, Poli a egalat. Florian Loshaj, jucător din Kosovo, venit în această vară în Liga I, a pătruns cu mingea în careu, a șutat din lateral spre colțul lung, iar Burcă și apoi Mureșan au deviat mingea care a ajuns în poartă.

CFR Cluj învinsese acasă pe Poli Iași în ultimele patru meciuri directe în campionat. Ieșenii plecaseră ultima dată neînvinși de la Cluj-Napoca în aprilie 2016, când meciul se încheia 0-0.

În etapa următoare, CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Academica Clinceni, iar Poli Iași joacă acasă cu Astra Giurgiu. Până atunci, miercuri, CFR dispută returul cu FC Astana, din Liga Campionilor.

CFR Cluj – Politehnica Iași 1-1 (1-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Deac 23 / Mureșan 62-autogol
CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu (Susici 46), Burcă, Mureşan, Camora – Itu (Aurelio 61), Sylla (Omrani 64), Djokovici – Deac, Rondon, Costache. Antrenor: Dan Petrescu.
Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panţîru – Chelaru, Loshaj (Passaglia 80) – Danale (Carlone 58), Teixeira (Cristea 62), Horşia – Bălan. Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Itu 40, Sylla 51, Djokovici 78 / Gallego 56.
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești).