Voluntari-Sepsi 0-0. Start fără goluri în sezonul cu numărul 102 al Ligii I

FC Voluntari și Sepsi Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 0-0, în prima partidă a noului sezon din Liga I. Partida a fost una de factură slabă, Sepsi neavând vreo ocazie clară de gol, în vreme ce FC Voluntari a fost doar în câteva rânduri aproape să marcheze.

În minutul 7, Popadiuc a scăpat singur spre poarta adversă, însă a șutat alături din interiorul careului. Primul șut pe poartă a venit în minutul 44, Gabriel Deac trimițând din marginea careului direct în brațele lui Niczuly. Același Niczuly a prins în minutul 70 mingea reluată cu capul de Armaș, iar în minutul 72 a respins șutul lui Cristian Costin. Iar singurul șut pe spațiul porții trimis de Sepsi a venit în minutul 88, Dylan Flores trimițând din afara careului, pe direcția lui Mitrev.

A fost a șaptea partidă directă dintre cele două echipe, în Liga I, și prima încheiată fără gol.

În runda secundă, FC Voluntari va înfrunta în deplasare pe FC Botoșani, iar Sepsi va întâlni acasă pe FCSB.

FC Voluntari – Sepsi Sf.Gheorghe 0-0
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaș, Vlad – Costin, Gorobsov, Cătăţînă, Gheorghe – Popadiuc (Stoica 70), Deac (Mihalcea 80). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Dimitrov, Barisici, Tincu, Ştefan – Vaşvari (Adebanjo 60, Carnat 81), Velev – Fülöp (Ştefănescu 65), Flores, Hamed – Dumiter. Antrenor: Csaba Laszlo.
Cartonașe galbene: Vlad 27 / Vașvari 15, Fülöp 57
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (București).