U.Craiova a învins în deplasare pe Sabail, în prima manșă din turul întâi al Ligii Europa

Universitatea Craiova a luat o opțiune serioasă privind calificarea în turul doi preliminar al Ligii Europa după ce a învins în deplasare cu 3-2 pe FK Sabail din Azerbaidjan. Universitatea a dominat meciul din Baku, însă a primit ușor două goluri, ratând o victorie mai clară.

Craiovenii au condus din minutul 12 când Alexandru Mateiu a marcat cu un șut din întoarcere, după o centrare a lui Martic. Șapte minute mai târziu, șutul lui Bărbuţ a fost blocat de Bojinovski. În minutul 33, Cociuc a executat un corner, iar Ramazanov a marcat cu un șut din marginea careului, restabilind egalitatea. Mihai Roman putea readuce pe Universitatea în avantaj, dar a fost blocat de Bojinovski la șapte metri de poartă. La șase minute după pauză, Nicușor Bancu a marcat din pasa lui Roman. Iar în minutul 67, Bărbuț a centrat, iar Mihai Roman a deviat în plasă. În minutul 72, U.Craiova trebuia să primească penalti, la faultul lui Erico asupra lui Qaka, pe linia careului, dar arbitrul a acordat lovitură liberă din afara suprafeței de pedeapsă. Ramazanov a făcut dubla din centrarea lui Muradbaili și gafa lui Pigliacelli. În prelungiri, Qaka a trimis în bară.

Universitatea Craiova nu mai câștigase un meci în cupele europene de 26 de ani.

Returul este programat la Craiova, pe 18 iulie. Câștigătoarea dublei manșe va juca în turul doi cu învingătoarea dintre Zalgiris Vilnius (Lituania) şi Honved Budapesta (Ungaria).

FK Sabail – Universitatea Craiova 2-3
Stadion: Bayil (Baku)
Goluri: Ramazanov 33, 82 / Mateiu 13, Bancu 51, Roman 67
Sabail: Bojinovski – Abbasov, Iunuszada, Rahimov (Yagublu 84), Erico – Cociuc, Essien (Duventru 59), Amirguliev – Abbasov, Ramazanov, Hamdi (Muradbaili 72). Antrenor: Aftandil Haciev.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelici, Acka, Bancu – Ivanov, Mateiu, Qaka – Bărbuţ (Ioniţă 73), Roman (Fortes 68), Vătăjelu (Baiaram 90). Antrenor: Corneliu Papură.
Cartonaşe galbene: Erico 73, Ramazanov 87/ Martic 7.
Arbitru: Fyodor Zammit (Malta).