Simona Halep își egalează cel mai bun rezultat la Wimbledon: va juca iar în semifinale

Simona Halep s-a calificat pentru a doua oară în carieră în semifinalele turneului de la Wimbledon, fază în care a ajuns și în 2014. Acum, în sferturi, românca aflată pe locul 7 în clasamentul mondial a învins-o pe Zhang Shuai din China, locul 50 WTA.

Chinezoaica a condus cu 3-0 și 4-1 în primul set, dar Halep a egalat la 4-4. S-a ajuns apoi în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-4. În setul secund, Halep a condus cu 1-0, Zhang a egalat la 1-1, dar românca a câștigat următoarele cinci ghemuri, adjudecându-și setul cu 6-1.

Meciul a durat o oră și 26 de minute.

Scorul întâlnirilor directe este acum 2-2. Halep câștigase prima partidă, în 2012, la Indian Wells, dar Zhang se impusese apoi în 2016, la Openul Australian și la Beijing.

În semifinale, Halep o va înfrunta pe învingătoarea dintre Elina Svitolina din Ucraina, locul 8 WTA, și Karolina Muchova din Cehia, locul 68 WTA.

În 2014, Halep era învinsă în semifinale la Wimbledon de Eugenie Bouchard din Canada.