CFR Cluj, învinsă în deplasare de Astana, în prima manșă din turul întâi al Ligii Campionilor

CFR Cluj, campioana Ligii I, a pierdut primul duel cu FC Astana, campioana Kazahstanului, din turul întâi preliminar al Ligii Campionilor. Formația kazahă s-a impus pe teren propriu cu 1-0.

CFR a avut primele ocazii de gol, dar Ovidiu Hoban a șutat de la distanță peste poartă, apoi Culio a recuperat o minge în apropierea careului advers, a pătruns și a trimis pe lângă poartă. Astana a avut prima șansă de gol în minutul 18, șutul lui Sigurjonsson fiind parat de Arlauskis, iar mingea ieșind în corner. În minutul 30, Arlauskis a respins în corner șutul lui Tomasov. Iar imediat după pauză, Dorin Rotariu l-a încercat pe Arlauskis, dar portarul CFR-ului a prins. În minutul 68, la un corner, apărarea clujeană a fost ușor depășită, iar Evgheni Postnikov a împins mingea în plasă din doi metri. Cea mai mare ocazie de egalare a campioanei României a fost ratată de Omrani care a trimis pe lângă poarta goală, în minutul 81. În minutul 85, Rotariu putea dubla diferența gazdelor, dar șutul său a fost respins în corner Arlauskis.

Returul este programat pe 17 iulie, la ora 21, pe stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca.

Echipa învingătoare va juca în turul doi preliminar al Ligii Campionilor cu Maccabi Tel Aviv.

Învinsa dintre Astana și CFR Cluj va retrograda în Liga Europa unde va întâlni în turul doi preliminar pe FC Santa Coloma din Andorra.

FC Astana – CFR Cluj 1-0
Stadion: Astana Arena (Nur-Sultan)
Gol: Postnikov 68
FC Astana: Erik – Rukavina, Postnikov, Simunovici, Beisebekov – Logvinenko – Tomasov (Janga 59), Maevski, Sigurjonsson, Murtazaiev (Mubele 84) – Rotariu. Antrenor: Roman Grigorciuk.
CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Burcă, Vinicius, Camora – Culio, Hoban (Rondon 76), Bordeianu (Aurelio 90) – Deac, Omrani, Păun (Mailat 65). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Postnikov 90+5 / Camora 85.
Arbitru: Lawrence Visser (Belgia).