Liderul mondial Ashleigh Barty, eliminată în optimi la Wimbledon

Australianca Ashleigh Barty s-a oprit în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, fiind învinsă de americanca Alison Riske, scor 3-6, 6-2, 6-3, după o oră și 36 de minute de joc.

Barty se află pe prima poziție a clasamentului mondial și avea 15 victorii la rând în circuit înaintea acestui eșec, venind la Wimbledon după ce se impusese la Roland Garros și Birmingham.

Riske, locul 55 în clasamentul mondial, ajunge pentru prima dată în sferturi de finală la un Grand Slam. Anterior, americanca mai jucase o singură dată în optimi, în 2013, la US Open.

Pentru Riske, este al treilea meci de la această ediție în care învinge un cap de serie după ce le-a eliminat pe Donna Vekici, favorită 22, și pe Belinda Bencic, favorită 13.

În sferturi, Riske o va înfrunta pe învingătoarea dintre Serena Williams și Carla Suarez Navarro.

Barty poate pierde poziția întâi în clasamentul mondial dacă jucătoarea cehă Karolina Pliskova va ajunge în finala de la Wimbledon.