Viitorul câștigă în premieră Supercupa României după victoria contra campioanei CFR Cluj

Viitorul Constanța a învins cu 1-0 pe CFR Cluj, la Ploiești, și a câștigat Supercupa României pentru prima dată în istoria clubului. Viitorul are acum în palmares toate trofeele puse în joc pe plan intern, titlul în Liga I, Cupa României și Supercupa, fiecare câștigat câte o singură dată.

CFR Cluj a avut prima ocazie a meciului, șutul lui Itu din minutul 10 ocolind însă poarta adversă. În minutul 22, Artean a șutat de la distanță, dar nici el nu a găsit cadrul porții. Înainte de pauză, CFR a avut o dublă ocazie, șutul lui Djokovici fiind respins de Tordai care apoi a parat și șutul din apropiere al lui Omrani. În minutul 50, Viitorul ar fi trebuit să primească un penalti, la hențul lui Bordeianu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. A urmat un șut al lui Iancu pe lângă poartă, apoi nici Deac nu a găsit spațiul porții lui Tordai, în minutul 62. Unicul gol a venit în minutul 86 când Andrei Artean a marcat cu un șut de la peste 25 de metri. În minutul 90+3, Deac a trimis în bară.

La Viitorul, nu a jucat în acest meci Ianis Hagi care este aproape să părăsească echipa în această vară.

Viitorul mai disputase Supercupa României în 2017, atunci însă fiind învinsă de FC Voluntari.

CFR Cluj – FC Viitorul 0-1
Stadion: Ilie Oană, Ploieşti