Simona Halep o învinge pe Azarenka la Wimbledon în doar 66 de minute

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon după o victorie foarte rapidă obținută în fața bielorusei Victoria Azarenka. Halep s-a impus cu 6-3, 6-1, în doar 66 de minute de joc.

Azarenka a condus cu 3-1 în startul meciului, dar Halep a revenit cu șase ghemuri adjudecate la rând și a mai avut o serie de cinci ghemuri consecutive câștigate, de la 1-1 în setul doi.

A fost a cincea întâlnire dintre cele două jucătoare, scorul fiind acum 3-2 pentru Halep. Românca s-a impus în ultimele trei meciuri, la US Open în 2015 și la Wimbledon în 2017 și acum.

În turul următor, Halep o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre Polona Hercog din Slovenia și Cori Gauff din Statele Unite.