Monica Niculescu duce mai departe seria de victorii pe iarbă și ajunge în turul doi la Wimbledon

Monica Niculescu s-a calificat în runda secundă a Grand Slamului de la Wimbledon, revenind după ce pierduse primul set în fața germancei Andrea Petkovic.

Germanca aflată pe locul 69 în clasamentul mondial s-a impus cu 6-2 în primul act, dar Niculescu și-a adjudecat setul secund cu același scor. În decisiv, Petkovic a condus cu 2-0, dar românca a egalat la 2-2. Niculescu a făcut apoi brecul, la 4-4, servind pentru meci, dar Petkovic a egalat la 5-5. Însă Niculescu a mai reușit un brec și a câștigat în cele din urmă cu 7-5.

Meciul a durat două ore și 10 minute.

A fost a cincea întâlnire dintre cele două jucătoare și a doua victorie la rând pentru Niculescu, după ce Petkovic se impusese în primele trei partide.

Românca are șase victorii la rând pe iarbă, venind la Wimbledon după triumful din turneul ITF de la Ilkley care i-a și adus o invitație la Wimbledon.

În runda secundă, Niculescu o va înfrunta pe Elise Mertens din Belgia.