România ratează calificarea în finala Europeanului de tineret, fiind învinsă de Germania

Echipa națională de tineret a României a fost învinsă cu 4-2 de selecționata similară a Germaniei, în semifinalele Campionatului European U21, competiție găzduită de Italia și San Marino.

La Bologna, România a condus cu 2-1 la pauză, dar s-a retras prea mult în repriza secundă, iar portarul Ionuț Radu nu a reușit să intervină la vreunul dintre șuturile adverse.

Germania a condus din minutul 21 când Amiri a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns cu mingea la picior și l-a învins pe Radu cu un șut parabil, pe centrul porții. Cinci minute mai târziu, Ianis Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl și George Pușcaș a transformat penaltiul acordat. În minutul 44, Andrei Ivan a centrat perfect pentru același Pușcaș care a marcat cu o lovitură de cap. În prelungirile primei reprize, Pușcaș putea reuși hattrick-ul, dar lovitura sa de cap a fost parată de Nübel. Germania a egalat dintr-un penalti acordat în minutul 50 când Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud. Waldschmidt a transformat penaltiul. Germania a continuat să atace, dar nu a găsit drumul spre poartă până în minutul 90 când Waldschmidt a marcat dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. În prelungiri, Pașcanu l-a faultat în marginea careului pe Nmecha din poziție de ultim apărător, primind cartonaș roșu, iar Amiri a marcat din lovitura liberă acordată.

În finală, Germania va înfrunta învingătoarea dintre Spania și Franța. Finala are loc duminică la Udine.

România a fost doar pentru a doua oară în istorie prezentă la Campionatul European U21, în 1998 fiind eliminată în sferturi de finală. Prin calificarea în semifinale, tricolorii și-au asigurat biletele pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020.

România U21 – Germania U21 2-4
Stadion: Renato Dall’Ara (Bologna)
Spectatori: 16.211
Goluri: Pușcaș 26-pen, 44 / Amiri 21, 90+4, Waldschmidt 51-pen, 90
România: Radu  – Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Ştefan – Băluţă, Cicâldău (Ciobanu 69) – Man, Hagi, Ivan (Coman 55) – Puşcaş (Petre 87). Selecţioner: Mirel Rădoi
Germania: Nübel – Klostermann, Tah, Baumgartl, Mittelstädt – M.Eggestein (Maier 88) – Neuhaus (Nmecha 79), Dahoud (Koch 90+3), Öztunali – Waldschmidt, Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz
Cartonașe galbene: Baumgartl 26, Tah 57 / Ivan 36, Hagi 50, Pașcanu 88, Băluță 90+3
Cartonaș roșu: Pașcanu 90+2