România trece și de Anglia la EURO U21 și este foarte aproape de semifinale

Echipa națională de tineret a României a câștigat și al doilea meci din Grupa C a Campionatului European U21, contra Angliei, scor 4-2, după ce învinsese Croația în prima etapă, scor 4-1. Cu șase puncte obținute, România este foarte aproape de calificarea în semifinale și de o prezență la Jocurile Olimpice din 2020.

România a început în ofensivă meciul de la Cesena, iar șutul lui Ianis Hagi de la 35 de metri, din minutul 4, a fost respins de Henderson. Acesta din urmă a intervenit și în minutul 6, trimițând în corner mingea șutată de Andrei Ivan. Iar în minutul 7, rămas singur cu portarul advers, Ivan a șutat în bară, mingea ieșind apoi în aut de poartă. În minutul 14, Henderson a fost la post și la șutul lui Dennis Man. Iar în finalul primei reprize, Ionuț Radu a respins șutul lui Mount de la 20 de metri.

La trei minute după pauză, Florin Ștefan a respins de pe linia porții la o fază fixă, iar în minutul următor șutul lui Hagi a fost parat de Henderson. Ionuț Radu a ieșit de două ori în evidență în minutul 60, la șuturile lui Foden și Maddison. Ultimul sfert de oră a adus cele șase goluri. Mai întâi, Coman a fost faultat în careu de Kenny în minutul 75, iar George Pușcaș a transformat penaltiul acordat. Anglia a egalat prin Demaray Gray, în minutul 79, cu un șut din marginea careului. În minutul 85, Tomori a pasat direct la Ianis Hagi care a marcat cu un șut de la 18 metri. Însă imediat Tammy Abraham a egalat cu un șut din unghi. Florinel Coman a readus echipa noastră în avantaj în minutul 89, cu un șut de la 20 de metri, Henderson scăpând mingea în poartă și tot Coman a stabilit scorul final în al treilea minut suplimentar cu un șut de la 18 metri.

În aceeași grupă se va mai juca meciul dintre Franța și Croația.

În ultima etapă, pe 24 iunie, de la ora 22, România înfruntă Franța, tot la Cesena, iar Anglia întâlnește Croația.

România U21 – Anglia U21 4-2
Stadion: Dino Manuzzi (Cesena)
Spectatori: 8.440
Goluri: Pușcaș 76-pen, Hagi 85, Coman 89, 90+3 / Gray 79, Abraham 87
România: Radu – Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Ştefan – Băluţă, Cicâldău – Man (Dragomir 74), Hagi (Nedelcu 87), Ivan (Coman 63) – Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Anglia: Henderson – Dasilva (Abraham 77), Clarke-Salter, Kenny, Tomori – Dowell, Barnes (Sessegnon 46, Foden 57), Gray – Mount, Calvert-Lewin, Maddison. Selecţioner: Aidy Boothroyd.
Cartonaşe galbene: Tomori 90 / Băluţă 47, Puşcaş 77, Coman 90+4.
Arbitru: Andreas Ekberg (Suedia).