România învinge Croația cu 4-1 în prima etapă a grupelor Europeanului U21

Echipa națională de tineret a României a debutat cu o victorie categorică la Campionatul European pentru jucători sub 21 de ani, competiție care are loc în Italia și San Marino. În prima partidă a Grupei C, România a trecut de Croația cu 4-1, meci jucat la Serravale, în San Marino.

În minutul 9 al partidei, șutul lui George Pușcaș din careu a fost blocat cu mâna de Benkovici, iar după studierea reluării video, arbitrul întâlnirii a acordat penalti pentru echipa României, același Pușcaș transformând lovitura de pedeapsă. În minutul 14, același Pușcaș a reluat cu capul din careu, mingea a fost respinsă de pe linia porții de un fundaș advers, dar Ianis Hagi a fost pe fază și a introdus balonul în plasă. Croația a redus din diferență prin Nikola Vlasici, după o pasă greșită a lui Hagi. Același Vlasici putea egala în minutul 20, dar Ionuț Radu a respins.

În repriza secundă, în minutul 54, Hagi a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea ștergând transversala și ieșind în aut de poartă. În minutul 66, Tudor Băluță a profitat de o pasă greșită a unui adversar în marginea careului croat, a reușit un dribling, apoi a șutat la colțul scurt, ducând scorul la 3-1. Ionuț Radu a parat apoi șutul lui Jakolis din minutul 72 și mingea trimisă de Murici din lovitură liberă în minutul 88. Iar în prelungiri, Adrian Petre a stabilit scorul final, deviind în poartă o centrare a lui Manea.

În celălalt meci al grupei, Franța înfruntă Anglia, la Cesena.

Al doilea meci al României în Grupa C este contra Angliei, pe 21 iunie, la Cesena, de la ora 19.30.

În semifinale se califică echipele de pe primul loc în fiecare dintre cele trei grupe plus o formație de pe locul secund, cea cu linia mai bună de clasament. Toate cele patru semifinaliste își asigură calificarea la Jocurile Olimpice din 2020, de la Tokyo, cu excepția Angliei. Dacă Anglia va fi între semifinaliste, atunci celelalte echipe de pe locul doi vor juca un meci de baraj pentru calificarea la Olimpiadă.

România – Croația 4-1 (2-1)
Stadion: San Marino (Serravale)
Goluri: Pușcaș 11-pen, Hagi 14, Băluță 66, Petre 90+1 / Vlasici 18
România: Radu – Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Ştefan – Băluţă, Cicâldău – Man (Olaru 84), Hagi, Ivan (Coman 73) – Puşcaş (Petre 88). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Croaţia: Posavec – Uremovici, Benkovici, Katici, Sosa – Vlasici, Sunjici, Moro (Ivanusec 67) – Halilovici (Murici 77), Jakolis, Brekalo (Bradarici 14). Selecţioner: Nenad Gracan.
Cartonaşe galbene: Man 32, Paşcanu 33, Cicâldău 87 / Jakolis 22.
Arbitru: Bobby Madden (Scoția).