Selecționata masculină a României s-a calificat în finala diviziei secunde a Ligii Europene la volei

Echipa națională masculină de volei a României a ajuns în finala eșalonului secund al Ligii Europene după ce a câștigat toate cele șase meciuri disputate în faza grupelor.

În ultima etapă, România a învins în deplasare selecționata Georgiei cu 3-0 (25-15, 25-19, 25-15). Meciul a durat doar 64 de minute.

În finală, România va înfrunta câștigătoarea Grupei A, Grecia sau Austria, echipe aflate la egalitate înaintea ultimei etape.

Finala se va disputa în dublă manşă, în 26 şi 30 iunie.

La feminin, România este de asemenea foarte aproape de calificarea în finala eșalonului secund. În etapa a cincea, România a jucat tot în Georgia și a învins tot cu 3-0, dar pe seturi scorul a fost 25-8, 25-15, 25-19. Meciul a durat 62 de minute.

În clasamentul Grupei A, România este pe locul 2, cu 13 puncte, dar la un singur punct de liderul Israel care a jucat deja toate cele șase partide. România mai are un meci de disputat, în deplasare, contra Ciprului, pe 18 iunie.

Echipele care vor câștiga finalele din eșalonul secund (Liga de Argint) vor promova în primul eșalon, Liga de Aur.