Toronto Raptors, campioană în NBA. Titlul ajunge pentru prima dată în Canada

Toronto Raptors a devenit în premieră campioană în NBA după victoria cu 4-2 la general în finala cu Golden State Warriors. Este pentru prima dată în istoria NBA când trofeul Larry O’Brien părăsește granițele Statelor Unite și ajunge în Canada. În meciul șase, jucat în Oakland, Toronto a învins cu 114-110.

Toronto a dominat startul partidei din California, desprinzându-se la nouă puncte diferență, dar gazdele au revenit pe finalul primului sfert și au condus prima dată cu 27-26. În sfertul secund, cele două echipe s-au succedat la conducere, iar la pauza mare Toronto conducea cu 60-57. În sfertul trei, Toronto s-a desprins la șase puncte, însă Golden State a revenit în a doua jumătate și a trecut în avantaj. Însă cu două minute și 22 de secunde rămase din sfertul trei, Golden State l-a pierdut pe Klay Thompson, cel mai bun marcator al echipei, cu 28 de puncte înscrise până atunci. Thompson s-a accidentat la genunchiul stâng, aterizând greșit după un fault suferit sub panou, a plecat spre vestiare, s-a întors pentru cele două aruncări libere, dar nu a mai revenit apoi în meci, plecând de la arenă sprijinit în cârje.

Sfertul patru a fost extrem de echilibrat. Gazdele au condus la trei puncte diferență, dar Toronto a revenit. Golden State a fost ultima dată în avantaj cu patru minute și 15 secunde înainte de final, scor 101-100. Însă Toronto a preluat conducerea, având și șase puncte în plus. Golden State nu a cedat și cu 18,5 secunde rămase de joc, s-a apropiat la un singur punct, scor 111-110. Toronto a ratat următorul atac, Danny Green dând o pasă greșită, iar Golden State a cerut ultimul time-out, cu 9,6 secunde înainte de final. Însă Steph Curry a ratat o aruncare de trei puncte și deși Draymond Green a recuperat, a cerut un time-out, iar deoarece echipa sa le epuizase, a primit un fault tehnic, Kawhi Leonard transformând aruncarea liberă, iar Toronto a primit posesia, cu nouă zecimi de secundă rămase. Golden State a mai sperat, Iguodala l-a faultat pe Leonard, care a transformat ambele libere, ducând scorul la 114-110 și închizând meciul.

Pascal Siakam și Kyle Lowry au fost cei mai buni marcatori de la Toronto, cu câte 26 de puncte, iar Kawhi Leonard și Fred VanVleet au adăugat câte 22 de puncte. De la Golden State, cel mai bun marcator a rămas Klay Thompson, cu 30 de puncte. Andre Iguodala a înscris 22 de puncte, Steph Curry doar 21 de de puncte, iar Draymond Green a încheiat cu o triplă-dublă: 11 puncte, 19 recuperări și 13 pase decisive.

Nick Nurse, antrenorul lui Toronto, a câștigat titlul la primul sezon ca antrenor principal în NBA.

Golden State Warriors a disputat a cincea finală consecutivă în NBA, având trei trofee în ultimii patru ani și două consecutive, dar ratează șansa de a devenit a patra echipă din campionat cu trei titluri la rând.

MVP-ul finalei, câștigătorul trofeului Bill Russell, merge la Kawhi Leonard care mai primise acest premiu în 2014, pe vremea când juca la San Antonio Spurs și devenea campion prima dată în carieră. Doar doi jucători mai cuceriseră titlul de MVP cu două echipe diferite: LeBron James și Kareem Abdul-Jabbar.