FC Hermannstadt rămâne în Liga I și sezonul viitor după ce câștigă barajul cu U.Cluj

FC Hermannstadt și-a asigurat locul în Liga I pentru un nou sezon în urma victoriei din dubla manșă a barajului de menținere/promovare, contra Universității Cluj, echipa de pe locul 3 în Liga II.

Sibienii câștigaseră meciul tur, cu 2-0, la Cluj-Napoca, în vreme ce U.Cluj a învins doar cu 1-0 în partida de la Sibiu.

Petrișor Petrescu în minutul 79 și Juvhel Tsoumou în minutul 80 au înscris golurile în partida tur.

În retur, Dorin Goga a marcat singurul gol al partidei, în minutul 64, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Gavra.

Astfel, doar două echipe retrogradează din Liga I în acest sezon, Dunărea Călărași și Concordia Chiajna, iar în locul lor promovează Chindia Târgoviște și Academica Clinceni.