Malta-România 0-4. Victorie clară, dar cu pierderi: Nedelcearu-accidentat, Chipciu-eliminat

Echipa națională a României a învins în deplasare cu 4-0 selecționata Maltei, în etapa a patra din preliminariile pentru Campionatul European din 2020. În clasamentul Grupei F, România a egalat Suedia, învinsă în această rundă în deplasare de Spania.

România a condus încă din minutul 7. Keșeru a pasat în stânga lui Bancu, acesta a centrat, iar George Pușcaș a preluat în careu și a marcat. În minutul 17, același Pușcaș a șutat în bara din stânga porții adverse, iar în minutul 29, atacantul de la Palermo a făcut dubla, cu un șut din careu, după o pasă a lui Keșeru. Pușcaș are patru goluri marcate la echipa națională. În minutul 30, Ionuț Nedelcearu a fost lovit cu genunchiul în față de un adversar, neputând continua meciul și fiind transportat la spital. Nedelcearu este convocat în lotul României pentru Campionatul European U21, fiind acum incert pentru competiție. Alex Chipciu a dus scorul la 3-0, în minutul 34, cu un șut de la 18 metri, aproape de vinclu. În prelungirile primei reprize, Chipciu a primit un cartonaș galben, pentru un fault asupra lui Zerafa, apoi în minutul 80 a văzut și al doilea galben, fiind astfel suspendat pentru următorul meci al României, contra Spaniei, în septembrie. În repriza a doua, România a avut mai puține ocazii de gol, șutul lui Keșeru din lovitură liberă de la 18 metri, în minutul 58, fiind respins de Bonello de sub transversală, Man a fost blocat de același Bonello în minutul 69, iar Răzvan Marin a șutat de la distanță în minutul 70, mingea ștergând transversala și ieșit în aut de poartă. În prelungiri, Dennis Man a stabilit scorul final după un dribling în careul advers.

În celelalte meciuri din grupă, Norvegia a câștigat cu 2-0 în Insulele Feroe, iar Spania a trecut acasă cu 3-0 de Suedia.

În clasamentul grupei, Spania este lider, cu 12 puncte din tot atâtea posibile. Suedia este pe locul 2, cu șapte puncte, la egalitate cu România, dar scandinavii au avantajul meciului direct. Norvegia este a patra, cu cinci puncte. Malta, cu trei puncte, și Feroe, fără vreun punct, încheie ierarhia.

În etapa următoare, pe 5 septembrie, România primește vizita Spaniei, Insulele Feroe joacă acasă cu Suedia, iar Norvegia întâlnește Malta.

Malta – România 0-4 (0-3)
Stadion: Național (Ta’Qali)
Goluri: Pușcaș 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1
Malta: Bonello – Z.Muscat, Agius, Borg, Zerafa – R.Muscat, Fenech (Grech 59), Mbong, Corbolan (Montebello 84) – Effiong, Gambin (Mifsud 67). Selecţioner: Raymond Farrugia.
România: Tătăruşanu – Chipciu, Cristea, Nedelcearu (Săpunaru 35), Bancu – Hagi, Băluţă, Marin, Maxim (Rotariu 74) – Puşcaş, Keşeru (Man 65). Selecţioner: Cosmin Contra.
Cartonaşe galbene: Borg 61 / Chipciu 45+2, 81.
Cartonaş roşu: Chipciu 81.
Arbitru: Dennis Higler (Olanda).