Portugalia câștigă prima ediție a Ligii Națiunilor. Olanda mai pierde o finală

Portugalia a învins Olanda cu 1-0, la Porto, în finala primei ediții a Ligii Națiunilor, competiție înființată de UEFA pentru a înlocui meciurile amicale.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Goncalo Guedes, jucătorul Valenciei, cu un șut din marginea careului mare, în minutul 60.

Portugalia a dominat clar partida, având mai multe șuturi pe poartă, 7-1, și mai multe ocazii de gol, 19-5.

Este al doilea trofeu major din istoria Portugaliei, după Campionatul European din 2016. De cealaltă parte, Olanda pierde o nouă finală majoră, după cele trei de la Cupa Mondială, cea mai recentă în 2010, și rămâne cu un singur trofeu, la Campionatul European din 1988.

În finala mică a Ligii Națiunilor, la Guimaraes, Anglia a învins Elveția după lovituri de departajare. A fost 0-0 dipă 120 de minute, deși Anglia a avut două bare, prin Kane în minutul 2 și Sterling în minutul 117. La șuturi de la 11 metri, în ultima serie, Pickford a transformat pentru Anglia, apoi a parat șutul lui Drmic, iar Anglia s-a impus cu 5-4.