Ashleigh Barty, prima australiancă învingătoare la Roland-Garros din 1973 încoace

Ashleigh Barty a câștigat proba feminină a Grand Slamului de la Roland-Garros după o victorie rapidă, scor 6-1, 6-3 în fața cehoaicei Marketa Vondrousova. Ambele jucătoare au fost pentru prima dată în carieră în finala unui Grand Slam.

Barty, 23 de ani, a dominat clar meciul, conducând rapid cu 4-0 în primul set. Vondrousova, 19 ani, a reușit un brec, însă australianca a făcut rebrecul și a închis setul după doar 30 de minute. În actul secund, Barty a condus cu 2-0, păstrând apoi avantajul brecului până pe final, ba chiar a mai reușit un brec în ghemul al nouălea. Meciul a durat doar 72 de minute.

Din 1973, de la Margaret Court, nu mai câștigase o jucătoare din Australia turneul de la Paris.

Grație punctelor obținute pentru acest triumf, Barty va urca pe locul 2 în clasamentul mondial începând de luni.