St.Louis Blues a câștigat meciul al cincilea al finalei NHL, în deplasare la Boston Bruins, și conduce cu 3-2 la general, mai având nevoie de un singur succes pentru a câștiga în premieră Cupa Stanley.

Meciul al cincilea a avut un moment controversat, chiar înainte de golul victoriei echipei din Missouri. Cu zece minute înainte de finalul reprizei a treia, Tyler Bozak de la Blues i-a pus o piedică lui Noel Acciari de la Bruins, acesta a căzut pe spate și s-a lovit cu capul de gheață, dar arbitrii au lăsat jocul să continue. Pucul a ajuns la David Perron care a încercat să paseze, pucul a lovit crosa lui Torey Krug de la Bruins, a revenit la Perron care a șutat rapid, surprinzându-l pe Tuukka Rask, portarul echipei din Boston, plecat pe centrarea inițială.

Anterior, Ryan O’Reilly adusese pe oaspeți la conducere la 55 de secunde după startul reprizei secunde. Pe final, Jake DeBrusk a redus din diferență, cu șase minute și jumătate rămase din repriza a treia.

Meciul al șaselea are loc pe 9 iunie, la St.Louis.