România obține un punct în Norvegia, în preliminariile EURO 2020, revenind de la 0-2

Norvegia și România au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci desfășurat la Oslo, în preliminariile pentru Campionatul European din 2020. Gazdele au condus cu 2-0, dar tricolorii au revenit și au smuls un punct cu un gol marcat în al doilea minut suplimentar. România rămâne astfel pe locul 3 în clasamentul grupei.

Norvegienii au început meciul în atac și Selnaes a scăpat spre poarta lui Tătărușanu în minutul 9, fiind oprit pentru un ofsaid semnalizat greșit de către arbitrul asistent. În minutul 11, Tătărușanu a avut prima intervenție bună, la centrarea lui Elabdellaoui. Portarul României, cel mai bun jucător de pe teren, a respins în minutul 19 șutul lui Henriksen, iar în minutul 34 l-a blocat și pe Josh King. România a avut doar două ocazii notabile în prima repriză, Pușcaș în minutul 30 și Grozav în minutul 36 trimițând cu capul spre poarta adversă, însă Grytebust a parat de fiecare dată.

În minutul 55, Keșeru a șutat de la peste 20 de metri, același Grytebust boxând în corner. În minutul 56, Paul Anton a lovit greșit mingea la centrul terenului, punându-i pe adversar pe contraatac, Odegaard a pătruns cu mingea, a șutat, Grigore a blocat, dar Tarik Elyounoussi a fost pe fază și a trimis în plasă din câțiva metri, deschizând scorul. În minutul 65, Deac a centrat pentru Keșeru care a reluat spre poartă, dar Grytebust a prins. Tătărușanu a mai avut o intervenție la șutul lui Elyounoussi din minutul 67, însă în minutul 70 King l-a depășit ușor pe Grigore și a pasat pentru Martin Odegaard care a dublat diferența pe tabelă. În minutul 77, Maxim a executat un corner, Grigore a retrimis cu capul în fața porții, iar Claudiu Keșeru a înscris tot cu capul din careul mic. Tătărușanu a avut o nouă intervenție fantastică la șutul lui Elyounoussi din minutul 82. Iar în minutul 90+2, Maxim i-a pasat lui Keșeru care a reușit dubla, ajungând la 12 goluri la echipa națională.

România are patru puncte în clasamentul grupei, fiind pe locul trei. Norvegia are două puncte și este pe locul cinci.

Tot în Grupa F, Spania a învins în deplasare pe Insulele Feroe cu 4-1, iar Suedia a trecut acasă de Malta cu 3-0. Spania are nouă puncte după trei etape, iar Suedia este pe locul doi, cu șapte puncte.

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Următorul meci al României va fi, luni, de la ora 21.45, în deplasare, contra Maltei.

Norvegia – România 2-2 (0-0)
Stadion: Ullevaal (Oslo)
Goluri: Elyounoussi 56, Odegaard 70 / Keşeru 77, 90+2
Norvegia: Grytebust – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Odegaard, Selnaes, Berge, Henriksen – Elyounoussi (Kamara 84), King. Antrenor Lars Lagerback.
România: Tătăruşanu – Chipciu, Săpunaru, Grigore, Toşca – Anton, Stanciu (Maxim 71) – Deac, Keşeru, Grozav (Hagi 60) – Puşcaş (Ţucudean 60). Antrenor Cosmin Contra.
Cartonaşe galbene: Berge 22 / Anton 17, Grigore 80.
Arbitru: Serghei Karasev (Rusia).