Va fi o nouă campioană la Roland-Garros. Simona Halep e eliminată în sferturi

Simona Halep a fost învinsă în sferturile de finală ale turneului de la Roland-Garros, nereușind astfel să-și apere trofeul câștigat în urmă cu un an. Românca aflată pe locul 3 în clasamentul mondial a fost învinsă de Amanda Anisimova din Statele Unite, jucătoare în vârstă de doar 17 ani.

La prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare, începutul a fost unul echilibrat, cele două fructificându-și serviciile. Însă Anisimova a prins curaj și de la 2-2, a câștigat patru ghemuri consecutive, adjudecându-și primul set cu 6-2. Seria americancei a continuat și în setul secund, cu alte trei ghemuri câștigate la rând, scorul devenind 3-0, iar apoi 4-1. Halep a revenit și a egalat la 4-4, însă Anisimova a mai făcut un brec, în ghemul al zecelea, impunându-se cu 6-4.

Meciul a durat doar o oră și opt minute.

În semifinale, Anisimova o va înfrunta pe Ashleigh Barty din Australia care a câștigat meciul jucat în paralel, cu Madison Keys din Statele Unite, scor 6-3, 7-5, după o oră și nouă minute de joc.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Marketa Vondrousova din Cehia și Johanna Konta din Marea Britanie.

Semifinalele sunt programate vineri, iar finala va avea loc sâmbătă.

În ceea ce o privește pe Halep, românca va primi 430 de puncte WTA și 415.000 de euro. Însă românca pierde multe puncte în clasament, fiind anulate cele obținute pentru triumful de anul trecut și va coborî până pe locul 8 în clasamentul mondial.