Simona Halep este în sferturi la Roland-Garros după un meci de doar 45 de minute

Simona Halep a făcut un nou meci fantastic în turneul de la Roland-Garros, cedând un singur ghem în duelul cu Iwa Swiatek din Polonia, jucătoare de doar 18 ani, locul 104 în clasamentul mondial.

Halep a condus rapid cu 5-0, și-a cedat apoi serviciul, dar a mai reușit un brec, adjudecându-și primul set cu 6-1. Setul secund a fost și mai clar câștigat, scor 6-0. Meciul a durat doar 45 de minute.

În turul precedent, Halep câștigase de asemenea în mai puțin de o oră, contra ucrainencei Lesia Țurenko, scor 6-2, 6-1.

În sferturi, românca o va înfrunta pe învingătoarea dintre Amanda Anisimova din Statele Unite, 17 ani și locul 51 WTA, și Aliona Bolsova din Spania, locul 137 WTA.

Halep a câștigat turneul de la Roland-Garros în 2018 și a mai jucat alte două finale, în 2014 și 2017.