Gaz Metan-Concordia 3-1. Medieșenii au câștigat ultimul meci al sezonului Ligii I

Gaz Metan Mediaș a învins acasă cu 3-1 pe Concordia Chiajna, în ultima partidă a sezonului Ligii I. Medieșenii încheie sezonul cu trei victorii consecutive, în vreme ce Concordia, deja retrogradată din Liga I înaintea acestei etape finale, are cinci înfrângeri în ultimele șase meciuri jucate.

Venezueleanul Mario Rondon a deschis scorul încă din primul minut de joc, având nevoie de doar 43 de secunde pentru a marca. Tot el a dublat diferența în minutul 6, din pasa lui David Caiado. Rondon a înscris zece goluri în acest sezon al Ligii I. În minutul 30, Gaz Metan a primit un penalti, dar șutul lui Caiado a fost parat de Georgian Mișu, portar în vârstă de 17 ani, care a debutat în Liga I în această partidă. Yazalde a dus scorul la 3-0 în minutul 37, din pasa lui Rondon, portughezul înscriind al cincilea gol stagional. Iar argentinianul Nicolas Gorobsov a stabilit scorul final încă de la sfârșitul primei reprize, după o pasă a lui Andrei Paliu. Este al patrulea gol din acest sezon marcat de Gorobsov. În minutul 89, Ely Fernandes a avut o bară.

În clasament, Gaz Metan încheie pe locul 7, cu 48 de puncte, iar Concordia pe locul 14, cu 19 puncte.

Gaz Metan Mediaș – Concordia Chiajna 3-1 (3-1)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Goluri: Rondon 1, 6, Yazalde 37 / Gorobsov 45
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă, Diallo, Larie, Romeo – Ivanov, Luis Aurelio (Ely Fernandes 74) – Olaru (Mailat 70), Caiado, Rondon (Costea 64) – Yazalde. Antrenor: Edi Iordănescu.
Concordia Chiajna: Mişu – Bărboianu, Meira, Stănică, Fota – Paliu (Obedeanu 84), Gorobsov, Nivaldo – Grădinaru, Bawab (Constantin 90+1), Ivanovici. Antrenor: Adrian Falub.
Cartonaşe galbene: Fota 30, Bărboianu 38, Gorobsov 67, Ivanovici 80.
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare).