Danilo Petrucci a obținut la Mugello prima victorie a carierei în MotoGP

Italianul Danilo Petrucci a câștigat cursa clasei regină în Grand Prixul de acasă, pe circuitul Mugello, aceasta fiind prima sa victorie la MotoGP.

A fost o cursă extrem de spectaculoasă, cu multe schimbări la conducere, Petrucci, Andrea Doviziozo, Marc Marquez sau Alex Rins succedându-se la șefie.

În cele din urmă, Petrucci a trecut primul linia de sosire, Marquez a câștigat duelul cu Dovizioso pentru locul doi, iar Rins nu a prins podiumul.

Cursa a avut și câteva abandonuri importante, Valentino Rossi, Francesco Bagnaia sau Jack Miller fiind printre cei care nu au ajuns la finiș.

În clasamentul sezonului, lider rămâne Marquez, cu 115 puncte, urmat la 12 puncte de Dovizioso și la 27 de puncte de Rins. Petrucci a urcat pe locul 4, la 33 de puncte de Marquez.

Etapa a șaptea a sezonului este Grand Prixul Cataluniei, pe 16 iunie, la Montmelo.