Boston Bruins zdrobește în deplasare pe St.Louis Blues în meciul trei al finalei NHL

Boston Bruins a revenit la conducere în finala Cupei Stanley după victoria din meciul al treilea al duelului cu St.Louis Blues. În Enterprise Center din St.Louis, Boston s-a impus cu un categoric 7-2 și conduce cu 2-1 la general.

Boston a preluat controlul meciului trei încă din prima repriză în care a marcat de trei ori, prin Bergeron, Coyle și Kuraly, fără să primească vreun gol. Mai mult, Pastrnak a dus scorul la 4-0 la 41 de secunde după startul reprizei a doua. Barbașev a redus din diferență pentru gazde, apoi Krug a dus scorul la 5-1 pentru Boston. La cinci minute după startul părții a treia, Parayko a înscris pentru Blues, însă pe final de repriză, Acciari și Marcus Johansson au marcat pentru Boston care a câștigat cu 7-2.

Meciul al patrulea al finalei are loc luni seară, tot în St.Louis.

Finala se dispută după sistemul „cel mai bun din șapte partide”.