Simona Halep câștigă rapid meciul cu Țurenko și ajunge în optimi la Roland-Garros

Simona Halep nu a mai petrecut prea mult timp pe teren la partida din turul trei de la Roland-Garros, cedând doar trei ghemuri în duelul cu Lesia Țurenko din Ucraina. Românca situată pe locul 3 în clasamentul mondial pierduse câte un set în primele două meciuri jucate la Paris.

În primul set, șase dintre cele opt ghemuri disputate au fost brecuri, doar Halep reușind să câștige de două ori pe propriul serviciu. Românca s-a impus cu 6-2, adjudecându-și ultimele două ghemuri jucate. Seria a continuat în setul secund, cu alte cinci ghemuri la rând câștigate de Halep care s-a desprins la 5-0, impunându-se apoi cu 6-1. Meciul a durat doar 55 de minute.

A fost a opta victorie a lui Halep în meciurile directe, din tot atâtea partide disputate (trei dintre ele în actualul sezon).

Campioană la ediția precedentă a turneului, Halep va juca acum în optimi cu învingătoarea partidei dintre portoricana Monica Puig, campioana olimpică en titre, şi poloneza Iga Swiatek.

Tot în turul trei, va evolua și o altă jucătoare din România, Irina Begu.