FC Liverpool a cucerit din nou toată Europa

FC Liverpool a câștigat Liga Campionilor pentru a șasea oară în istorie în urma unei victorii cu 2-0 în finala engleză de la Madrid, cu Tottenham Hotspur. Liverpool este acum pe locul trei în clasamentul tuturor timpurilor la numărul de trofee după Real Madrid (13) și AC Milan (7).

Liverpool a condus cu 1-0 încă din startul meciului. La doar 24 de secunde după start, Moussa Sissoko a comis un henț în careu la o centrare a lui Sadio Mané. Iar Mohamed Salah a transformat penaltiul după un minut și 48 de secunde de la începutul meciului. Anul trecut, tot în finala Ligii Campionilor, Salah părăsea terenul în prima repriză din cauza unei accidentări la umăr. A fost al doilea cel mai rapid gol din istoria finalelor Ligii Campionilor după o reușită a lui Paolo Maldini, pentru AC Milan, în 2005, chiar împotriva lui Liverpool, la 50 de secunde de la start.

Tottenham nu a reușit în prima repriză să-și creeze ocazii clare de gol, dar în partea a doua a reprizei secunde Dele Alli a trimis puțin peste poartă, iar Eriksen din lovitură liberă, Son și Moura l-au evidențiat pe Alisson Becker. Harry Kane, marea vedetă a lui Tottenham, titular în acest meci după ce ratase finalul sezonului în Premier League din cauza unei accidentări, a jucat slab, fiind rar în prim plan.

Liverpool a tranșat partida în minutul 87, Divock Origi înscriind cu un șut în diagonală. Belgianul a fost unul dintre artizanii calificării în finală după dubla din returul cu FC Barcelona, din semifinale, Origi înscriind golul de 4-0 în acel meci.

Pentru antrenorul lui Liverpool, Jurgen Klopp, este primul trofeu major după șase finale consecutive pierdute între care două de Liga Campionilor, cu Borussia Dortmund în 2013 și cu Liverpool anul trecut sau o finală a Ligii Europa, tot cu Liverpool în 2016.

Liverpool câștigase ultima dată Liga Campionilor în 2005 și nu mai obținuse vreun trofeu din 2012 când se impunea în finala Cupei Ligii Angliei. De cealaltă parte, Tottenham a fost în premieră în finala Ligii Campionilor.

Liverpool va juca acum în Supercupa Europei, contra lui Chelsea, câștigătoarea Ligii Europa. Meciul va avea loc pe Vodafone Park din Istanbul, pe 14 august.

FC Liverpool – Tottenham Hotspur 2-0 (1-0)
Stadion: Wanda Metropolitano (Madrid)
Spectatori: 52.212
Goluri: Salah 2-pen, Origi 87
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum (Milner 62) – Salah, Roberto Firmino (Origi 58), Mané (Gomez 90). Antrenor: Jürgen Klopp.
Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Eriksen, Sissoko (Dier 74), Alli (Llorente 81), Winks (Lucas 66), Son – Kane. Entraîneur: Mauricio Pochettino.
Arbitru: Damir Skomina (Slovenia).