CSM Oradea s-a desprins la 2-0 în finala Ligii Naționale de baschet masculin

CSM Oradea a câștigat și a doua partidă a finalei Ligii Naționale de baschet masculin, contra formației CSU Sibiu. Meciul a avut loc la Sibiu, ca și prima întâlnire a finalei. Orădenii au câștigat cu 64-62 și mai au nevoie de o singură victorie pentru a-și păstra titlul de campioni naționali.

Sibienii au început mai bine partida și au condus cu 8-3, dar oaspeții au înscris șase puncte consecutive și au trecut în avantaj. La finalul primelor zece minute, scorul era 18-16 pentru CSM Oradea. În sfertul secund, cele două echipe s-au succedat la conducere, dar la pauza mare tot orădenii erau în față, scor 34-32. Sibienii au dominat sfertul trei, au condus la șase puncte diferență, iar la finalul sfertului aveau 51-46. Avantajul maxim de partea gazdelor a fost de șapte puncte, în startul sfertului patru. Însă în ultimele cinci minute, CSM Oradea a preluat conducerea și s-a impus la două puncte diferență.

Giordan Watson a fost cel mai bun om de la învingători, cu 18 puncte, trei recuperări și șase pase decisive.

Finala se mută la Oradea, partida a treia fiind programată pe 2 iunie.

Ambele echipe au câte două titluri naționale, sibienii devenind campioni în 1995 și 1999, iar orădenii în 2016 și 2018.