Simona Halep se califică în turul doi la Roland-Garros, însă a pierdut un set

Simona Halep a învins-o pe Ajla Tomljanovic din Australia, în prima rundă a Grand Slamului de la Roland-Garros. Românca deținătoare a trofeului a câștigat clar primul set, scor 6-2, dar l-a pierdut pe al doilea. Halep s-a regăsit apoi în decisiv, dominând autoritar.

Halep a condus cu 3-0 în primul set, apoi a mai făcut un brec în ghemul al optulea. În setul secund, Tomljanovic a condus cu 3-1 și 5-2, Halep a luat un brec înapoi, însă imediat australianca a reușit un nou brec și a câștigat setul cu 6-3. Totuși, Halep și-a demonstrat clasa în decisiv, conducând cu 5-0 și impunându-se cu 6-1. Meciul a durat o oră și 37 de minute.

Cele două jucătoare se mai înfruntaseră în 2018, la Cincinnati, tot Halep având câștig de cauză.

În runda secundă, Halep o va înfrunta pe Magda Linette din Polonia, locul 87 WTA.