Boston Bruins a învins acasă pe St.Louis Blues în primul meci al finalei NHL

Boston Bruins a câștigat cu 4-2 prima partidă a finalei NHL, pe gheața de acasă, contra formației St.Louis Blues.

Oaspeții au condus cu 2-0, goluri marcate de Brayden Schenn (min. 7:23 din repriza întâi) și Vladimir Tarasenko (1:00 din repriza a doua). Însă Connor Clifton a redus din diferență doar un minut și 16 secunde mai târziu, apoi Charlie McAvoy a restabilit egalitatea în minutul 12:41 al reprizei secunde. În repriza a treia, Bruins au mai înscris două goluri, prin Sean Kuraly (5:21) și Brad Marchand (18:11).

Meciul al doilea al finalei are loc tot la TD Garden din Boston, joi seară.

Pentru Boston Bruins, aceasta este a 20-a prezență în finala Cupei Stanley, prima de la eșecul din 2013 contra lui Chicago Blackhawks. Bruins au câștigat de șase ori Cupa Stanley, ultima dată în 2011.

De cealaltă parte, St.Louis Blues este a patra oară în finală, prima dată din 1970 încoace, atunci pierzând trofeul chiar în fața lui Boston. De altfel, Blues nu au câștigat vreodată competiția.