FC Voluntari-Hermannstadt 2-1. Ilfovenii mai rămân cel puțin un sezon în Liga I

FC Voluntari a învins acasă cu 2-1 pe Hermannstadt, în etapa a 13-a din playout-ul Ligii I. În urma acestui succes, echipa ilfoveană și-a asigurat locul în Liga I și pentru sezonul viitor. De cealaltă parte, Hermannstadt va disputa un meci decisiv pentru evitarea retrogradării cu Dunărea Călărași, în etapa viitoare.

Gabriel Deac a deschis scorul cu un șut fără preluare, din centrarea lui Alexandru Vlad. Deac a marcat al doilea gol al său în acest sezon. Sibienii au rămas în inferioritate numerică după eliminarea austriacului Daniel Offenbacher în minutul 50, pentru un fault dur asupra lui Laïdouni. Însă cu un jucător mai puțin, Hermannstadt a egalat, prin Juvhel Tsoumou, congolezul reușind al șaselea gol stagional. Dar în minutul 82, Doru Popadiuc a înscris golul victoriei gazdelor, din pasa lui Adrian Bălan. Popadiuc intrase pe teren în repriza secundă și a înscris prima dată în Liga I din octombrie 2017 încoace.

În clasament, FC Voluntari se află pe locul 11, cu 30 de puncte, la cinci puncte distanță de poziția de baraj. Hermannstadt ocupă locul 13, cu 24 de puncte.

În etapa viitoare, Voluntari înfruntă în deplasare pe Dinamo, iar Hermannstadt primește vizita echipei Dunărea Călărași, locul 12 în clasament. Un singur punct separă cele două formații.

FC Voluntari – FC Hermannstadt 2-1 (1-0)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Goluri: Deac 17, Popadiuc 82 / Tsoumou 76
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, Răuţă, Laïdouni (Popadiuc 66) – Deac (A.Bălan 78), Tudorie, Gheorghe. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Hermannstadt: Căbuz – Măţel, Dandea, Stoica, Tătar – Dâlbea (Petrescu 55), Antonov – Jazvici (Tsoumou 66), Offenbacher, Dumitriu – Blănaru (Lendrici 35). Antrenor: Vasile Miriuţă.
Cartonaşe galbene: Vlad 54, Răuţă 89, Mitrev 90, Căpăţînă 90+1 / Offenbacher 21, Jazvici 31.
Cartonaş roşu: Offenbacher 50.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).