Botoșani-Dinamo 1-0. Moldovenii obțin a treia victorie din patru meciuri directe stagionale

FC Botoșani a învins acasă cu 1-0 pe Dinamo București, într-un meci din etapa a 13-a a playout-ului Ligii I. Din patru meciuri directe desfășurate în acest sezon, FC Botoșani a câștigat trei. Moldovenii au cinci victorii consecutive în campionat și șapte partide la rând fără înfrângere. De cealaltă parte, Dinamo are o singură victorie în ultimele patru etape.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mihai Alexandru Roman în minutul 8 cu o execuție spectaculoasă, un şut din voleu la colţul lung, dintr-un unghi de aproximativ 30 de grade. Burcă a fost autorul pasei decisive. Roman a marcat nouă goluri în acest sezon. În minutul 70, FC Botoșani a avut o bară, prin Andrei Patache.

În clasament, Dinamo se află pe locul 8, cu 42 de puncte, iar FC Botoșani ocupă locul 9, cu 41 de puncte.

În ultima etapă, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Dinamo București primește vizita lui FC Voluntari.

FC Botoșani – Dinamo București 1-0 (1-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Gol: Roman 8
FC Botoşani: Fraisl – Chindriş, Miron, Burcă – Patache, Papa, Rodriguez, Golofca (Buş 78) – Ongenda (Karaboué 66), Roman, Fabbrini (Piftor 86). Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Dinamo: Mandanda – Sorescu, Klimavicius, Ciobotariu, Grigore (Zenke 46) – Şerban (Papazoglou 46), Filip, Nistor, Aliji – Montini, Cristovao (Kabashi 74). Antrenor Mircea Rednic.
Cartonaşe galbene: Golofca 57 / Grigore 41, Zenke 50.
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov).