Hamilton s-a impus în Monte Carlo și i-a dedicat victoria lui Niki Lauda

Britanicul Lewis Hamilton a câștigat Grand Prixul Principatului Monaco la Formula 1, a șasea etapă a sezonului, consolidându-și locul întâi în clasamentul stagiunii. Este a patra victorie din acest sezon pentru Hamilton și a 77-a a carierei. La Monte Carlo, britanicul s-a mai impus în 2008 și 2016.

Hamilton i-a dedicat victoria lui Niki Lauda, care a murit luni, la vârsta de 70 de ani și care ocupase în ultimii ani funcția de președinte ne-executiv la Mercedes, echipa britanicului.

Olandezul Max Verstappen a trecut linia de sosire în spatele lui Hamilton. Însă Verstappen a fost penalizat cu cinci secunde după un acroșaj cu Hamilton și astfel a coborât pe locul patru. Poziția secundă i-a revenit lui Sebastian Vettel, iar Valtteri Bottas a fost al treilea.

În clasamentul general al piloţilor, lider este Hamilton cu 137 de puncte, urmat de Bottas cu 120 de puncte și de Vettel cu 82 de puncte.

Etapa a şaptea, Grand Prixul Canadei, va avea loc în data de 9 iunie, la Montreal.