Finlanda a devenit pentru a treia oară campioană mondială la hochei pe gheață

Finlanda a câștigat ediția din 2019 a Campionatului Mondial de hochei pe gheață, cucerind trofeul pentru a treia oară. În finala de la Bratislava, Finlanda a învins Canada cu 3-1.

Finlandezii au mai cucerit medaliile de aur în 1995 și 2011, a doua oară tot în Slovacia.

Canada a condus în finală cu 1-0 după golul marcat de Shea Theodore în minutul 10:02. Însă căpitanul Finlandei, Marko Anttila, a înscris de două ori, de fiecare dată în minutul 2:35 din repriza a doua și repriza a treia. Iar Harri Pesonen a stabilit scorul final cu patru minute și șase secunde înainte de ultima sirenă.

Canada rămâne cu 26 de titluri mondiale, ratând ocazia de a egala recordul de 27 de trofee deținut de Rusia (care a preluat și palmaresul Uniunii Sovietice).

Finala mică a fost câștigată de Rusia care a trecut cu 3-2 de Cehia după prelungiri.

Franța și Austria au retrogradat în acest an din Grupa Mondială, în schimb promovând Kazahstan și Belarus.

În 2020, în Divizia I, Grupa A, al doilea eșalon al hocheiului mondial, va fi prezentă și România care va înfrunta Franța, Austria, Coreea de Sud, Slovenia și Ungaria. Primele două clasate din această grupă vor promova în Grupa Mondială, iar ultima clasată va retrograda în Grupa B a Diviziei I.