Gaz Metan-Voluntari 4-0. Ilfovenii rămân la doar trei puncte de zona retrogradării

Gaz Metan Mediaș a învins acasă pe FC Voluntari cu 4-0, într-un meci din etapa a 12-a a playout-ului Ligii I. Medieșenii au înregistrat prima victorie după trei etape în care adunaseră un singur punct.

David Caiado a deschis scorul după o jumătate de oră de joc, cu o lovitură de cap după centrarea lui Crețu. Portughezul a marcat a cincea oară în acest sezon. La jumătatea reprizei secunde, Darius Olaru a fost faultat în careu de Hodorogea, iar Mario Rondon a transformat penaltiul acordat, venezueleanul ajungând la opt goluri stagionale. În ultimele cinci minute au mai fost marcate două goluri. Mai întâi Yazalde i-a pasat lui Darius Olaru care a înscris cu un șut la colțul lung, reușind al patrulea său gol din actuala stagiune. Iar Ely Fernandes a închis tabela cu un șut din lovitură liberă de la 16 metri, trimițând mingea în vinclu. Jucătorul din Insulele Capului Verde a ajuns la trei goluri în acest sezon.

În clasament, Gaz Metan a urcat pe locul 7, cu 42 de puncte, în vreme ce Voluntari se află pe locul 11, cu 27 de puncte.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe Dunărea Călărași, iar FC Voluntari întâlnește acasă pe Hermannstadt.

Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari 4-0 (1-0)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Goluri: Caiado 32, Rondon 68-pen, Olaru 86, Fernandes 90+2
Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Larie, Andre Micael, Buşu – Fofana (Fernandes 78), Luis Aurelio – Olaru, Caiado (Mailat 72), Ivanov – Rondon (Yazalde 79). Antrenor: Edi Iordănescu.
FC Voluntari: Mitrev – Hodorogea, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă (Lazăr 79), Răuţă – Deac (Belahmeur 59), Gheorghe, Popadiuc (A.Bălan 71) – Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Ivanov 28, Buşu 45 / Deac 34, Belahmeur 90+1.
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti).