Deținătoarea trofeului, Suedia, a fost eliminată în sferturi de Finlanda la Mondialul de hochei

Marea surpriză a sferturilor de finală la Campionatul Mondial de hochei pe gheață, programat în Slovacia, este eliminarea campioanei en-titre, Suedia, învinsă de Finlanda după prelungiri.

Suedia a condus cu 3-1, a încasat două goluri în doar câteva minute, însă a revenit în avantaj, scor 4-3, după un gol validat abia pe baza reluării video. Jocul fusese inițial lăsat să continue după ce pucul părea că atinsese bara, însă de fapt pucul lovise camera video aflată în poartă. Finlanda a egalat pe finalul reprizei a treia, iar Sakari Manninen a înscris golul victoriei, în prelungiri, după o acțiune personală. Este doar a șasea oară în ultimii 30 de ani când Suedia nu este prezentă în semifinale la Campionatul Mondial.

În schimb, Finlanda va înfrunta în semifinale echipa Rusiei care a trecut de Statele Unite cu 4-3.

Pe cealaltă parte a tabloului, Canada a trecut cu 3-2 de Elveția, după prelungiri, iar Cehia a învins Germania cu 5-1.

Semifinalele au loc sâmbătă, la Bratislava, iar finala este programată duminică.