ȚSKA Moscova a devenit pentru a opta oară campioana Europei la baschet masculin

ȚSKA Moscova a câștigat finala EuroLigii, scor 91-83 în fața echipei turce Anadolu Efes Istanbul, cucerind trofeul pentru a opta oară. Precedentul titlu al formației ruse venise în anul 2016.

În finala jucată la Vitoria, în Spania, turcii au condus în startul primului sfert, dar ȚSKA a avut o serie excelentă pe finalul sfertului, desprinzându-se la 12 puncte. Diferența maximă a fost de 14 puncte, în startul sfertului secund și din nou în sfertul al treilea. Turcii s-au apropiat la patru puncte pe finalul meciului, scor 85-81, dar ȚSKA a abordat excelent ultimele minute și a câștigat clar partida.

Cel mai bun marcator al meciului a fost americanul DeShane Larkin de la Anadolu Efes, cu 29 de puncte. De la ȚSKA, Will Clyburn și Cory Higgins au înscris fiecare câte 20 de puncte.

În clasamentul tuturor timpurilor, ȚSKA Moscova este pe locul doi la numărul de trofee obținute în EuroLigă, devansată doar de Real Madrid, cu 10 trofee.

În finala mică a acestui sezon, Real Madrid a învins pe Fenerbahce Istanbul cu 94-75.