FCSB-CFR Cluj 1-0. Victorie doar de palmares pentru roș-albaștri în ultima etapă

FCSB a învins acasă cu 1-0 pe CFR Cluj, în etapa a zecea a playoff-ului Ligii I, ultima rundă a sezonului. Victoria nu are vreo importanță pentru clasament, CFR fiind deja matematic campioană, iar FCSB încheind sezonul pe locul doi. Pentru FCSB, este prima victorie în duelurile cu CFR după mai bine de doi ani. În ultimele opt meciuri, se înregistraseră șapte remize și o victorie pentru clujeni.

CFR a avut prima ocazie de gol a meciului, în minutul 3, șutul lui Djokovici fiind parat de Andrei Vlad. În minutul 15, lovitura de cap a lui Kevin Boli din șase metri a întâlnit transversala. Andrei Vlad a avut o dublă intervenție în minutul 28, respingând întâi în corner șutul lui Omrani, apoi prinzând mingea reluată de Costache după lovitura de la colț. Tot Vlad a intervenit și la șutul lui Djokovici din lovitură liberă, în minutul 45.

FCSB a obținut un penalti în minutul 49, când Dennis Man a fost faultat de Males, însă Ioan Hora a șutat în transversală. În minutul 53, Filipe Teixeira a înscris din foarfecă, la vinclu. Portughezul mai marcase un singur gol în acest sezon, în luna februarie. Arlauskis a parat în minutul 71 șutul lui Junior Morais.

În clasament, CFR Cluj a încheiat pe primul loc, cu 50 de puncte, urmând să joace în turul întâi preliminar al Ligii Campionilor. FCSB ocupă locul 2, cu 48 de puncte, și va evolua în turul întâi preliminar al Ligii Europa.

FCSB – CFR Cluj 1-0 (0-0)
Stadion: Arena Națională (București)
Gol: Teixeira 53
FCSB: Vlad – Benzar (Roman 86), Cristea, Bălaşa, Morais – Nedelcu, Teixeira – Man (Rusescu 87), Tănase, Coman – Hora (Moruţan 63). Antrenor: Mihai Teja.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Mureşan, Boli, Peteleu – Males, Hoban (Moutinho 46), Djokovici – Costache (Petrila 57), Omrani, Păun (Itu 77). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Roman 90+2 / Păun 70, Males 87, Djokovici 90+2.
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești, Argeș).