FC Voluntari-Dunărea 0-0. Ilfovenii rămân la cinci puncte de zona retrogradării

FC Voluntari și Dunărea Călărași au încheiat la egalitate, 0-0, într-un meci din etapa a 11-a a playout-ului Ligii I. Rezultatul convine mai ales echipei ilfovene care păstrează diferența de cinci puncte față de călărășeni, Dunărea fiind pe loc retrogradabil. Pentru Dunărea, este primul punct adunat după două înfrângeri consecutive, însă echipa lui Dan Alexa are trei meciuri la rând fără gol marcat și un singur gol reușit în ultimele șapte partide.

Dunărea a avut un gol marcat, în minutul 26, prin Benzar, și anulat eronat de arbitri pentru ofsaid. În minutul 58, Ion Gheorghe a șutat de la 20 de metri, dar Straton a intervenit. Benzar a mai avut o ocazie, în minutul 75, șutul său fiind prins de Mitrev.

În clasament, FC Voluntari ocupă locul 11, cu 27 de puncte, iar Dunărea este pe locul 13, cu 22 de puncte.

În etapa următoare, FC Voluntari înfruntă în deplasare pe Gaz Metan Mediaș, iar Dunărea Călărași întâlnește acasă pe Concordia Chiajna.

FC Voluntari – Dunărea Călărași 0-0
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, Răuţă (Lazăr 88) – Popadiuc (Belahmeur 64), A.Bălan (Gadze 59), Gheorghe – Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Enache, Simion, Honciu, Benzar (Munteanu 90+1) – Iancu (Bourceanu 59), Souda (Keyta 88). Antrenor: Dan Alexa.
Cartonaşe galbene: Bălan 58 / Honciu 28, Souda 70.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).