U.Craiova-Viitorul 1-2. Trupa lui Hagi a câștigat „finala” pentru locul trei

Viitorul Constanța a învins în deplasare pe Universitatea Craiova, scor 2-1, în etapa a zecea din playoff-ul Ligii I, ultima rundă a acestei faze a competiției. Partida a avut ca miză locul trei în clasament, cele două formații fiind la egalitate de puncte înaintea rundei. Viitorul încheie astfel pe podium și își asigură prezența în Liga Europa în sezonul viitor. U.Craiova poate ajunge de asemenea în Liga Europa dacă Viitorul va câștiga finala Cupei României, contra Astrei. În caz contrar, Astra va merge în competiția continentală.

Universitatea a deschis scorul prin elvețianul Ivan Martic, după o acțiune personală, acesta fiind primul gol stagional al mijlocașului în vârstă de 28 de ani. Precedenta reușită a lui Martic în Liga I venise în octombrie 2017. Viitorul a egalat după un autogol al lui Mihăilă care a încercat să respingă mingea de lângă Drăguș, dar a trimis-o în colțul lung. În minutul 73, Tiago Ferreira a fost eliminat după o intrare pe tibia lui Cojocaru. Iar în prelungiri, pe contraatac, Denis Drăguș a scăpat singur cu Pigliacelli și a marcat la colțul scurt. Drăguș are șapte goluri în acest sezon.

În clasament, Viitorul încheie pe locul 3, cu 39 de puncte. U.Craiova va termina pe locul 4, cu 36 de puncte.

Pentru Viitorul, mai urmează un singur meci în acest sezon, finala Cupei României, pe 25 mai, la Pitești, contra Astrei.

Universitatea Craiova – Viitorul Constanța 1-2 (1-0)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Martic 15 / Mihăilă 70-autogol, Drăguș 90+3
U.Craiova: Pigliacelli – Martic, Ferreira, Acka, Bancu – Mateiu, Fedele (Donkor 76), Cicâldău – Bărbuţ, Cristea (Fortes 46), Mihăilă (Baicu 87). Antrenor: Corneliu Papură.
Viitorul: Cojocaru – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, Băluţă (Artean 66), Vînă (Tîrcoveanu 57) – Hagi, Rivaldinho (Mladen 82), Drăguş. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonaşe galbene: Martic 51, Bancu 71, Fortes 90+4 / Ghiţă 72, Rivaldinho 81.
Cartonaş roşu: Ferreira 73.
Arbitru: Marcel Bîrsan (București).